Genital Estetik

Genital Estetik

Genital estetik  genital bölgeye  ait yapılan düzeltme ameliyatlarına verilen isimdir.

Bir kadının dış genital organlarını, yani gözle görünen kısımlarını oluşturan organları sayarsak, vagina (hazne), dış dudaklar (ki bunla iç ve dış dudaklar diye iki bölümdür) ve klitoristir (bızır). Bu yapılar normal her kadında vardır ama yapı ve görünümleri açısından farklılıklar gösterebilir veya doğumlardan sonra görünüm ve işlevlerinde farklılıklar olabilir.

Labium adını verdiğimiz dış dudaklar 2 kısımdır. İç ve dış, veya minor-major olarak iki kısma ayrılır. Normalde doğum yapmamış kadınlarda dudaklar vagina girişini kaparlar. Bu dudaklar, özellikle dış dudaklar bazen nomaalden uzun veya normalden kalın olabilir veya iki taraf arasında büyüklük açısından farklılıklar vardır. Son yıllarda kadınların kendilerini tanımaları, vucutlarını, organlarını keşfetmeleri onlara bir çok faydalar sağlarken, bunun yanısırada bir çok olusuzluklar da getirmiştir. Bazı kadınlar kendilerini diğer kadınlarla kıyaslıyabilme imkanı bulduklarından, dış genital organlarının görümünden şikayetçi olmaya başlamışlardır. Bu şikayetler ön planda, benimki normalden uzun, sarkık, koyu rekte, normalden kalın gibi şikayetler olarak ortaya çıkmaya başlamıştır. Ancak bazı kadınlarda bu saplantı haline gelerek büyük psikolojik problemlere yol açmaya başlamış, dolaylı olarakda bu cinsel yaşamlarını, aile yaşamlarını olumsuz yönde etkilemeye başlamıştır.

Kadınlar nasıl sarkık karınlarından, burunlarından utanıyorlarsa, dış genital organlarının görünümünden dolayıda utanmakta, buda onları kocalarından soğutarak aile içi cinsel problemlere kadar götürmektedir. Günümüzde çok az kadın bu şikayetini dile getirerek doktorundan yardım istemektedir. Bu kadınlara istediklere yönde ufak ameliyatlarla düzeltme yapılmaktadır. Bu tarz girişimlere labioplasti adını vermekteyiz. Gerekirse dış dudaklar kısaltılır veya inceltilir veya diğeri ile aynı büyüklüğe getirilir.

Doğum sırasında vajina çıkım kısmında bazen yırtıklar oluşur. Bazende doğum doktorunun bilerek yaptığı kesiler vardır. Ayrıca vagina duvarları hafif sarkar ve bu durumda vagina çıkımı genişler ve dış dudaklar kapanmaz ve vagina girişi ayrık kalır. Bu durumda perine denen bu kısmı toparlamak ve labiumların düzgün kapanarak düzgün görünmelerini sağlamak amacıyla perinoplasti yapılır.

Klitoris erkekteki penisin kadındaki karşılığıdır. Bu organ bazı kadınlarda normalden büyük veya tam tersi normalden küçük olabilir. Normalden iri olanlarda görüntü bozukluğunun yanısıra, cinsel ilişki sırasında aşırı uyarılmaya bağlı kadınlar zevk yerine acı duymaya başlarlar. Tam tersi olarak klitorisi çok ufak olan veya gömülü olanlarda uyarılma problemleri olabilir. Klitirisi büyük olup, şikayeti olan kadınlarda girişimle ufaltma ameliyatı yapılabilir. Ufak olanlarda ise duruma göre cerrahi girişim veya fonksiyonel tedavi desteğiyle yardımcı olunmaktadır. Bu tür girişimlere kliteroplasti denmektedir.

Diğer organlar gibi vajinada değişik büyüklüklerde olabilir ve dokusunun özelliğinden dolayı genişleme özelliğine sahiptir. Bu özellik bir kadının normal doğum yapabilmesi için doğal bir olaydır. Bazı kadınlarda vajina normalden büyük olabilir. Yine doğumlara bağlı olarak vajina yan duvarlarında sarkmalar olabilir veya derinlemesine yırtıklar olabilir ve vajina normalden fazla genişler. Biliyorsunuz günümüzde kadınlar artık kendilerini tanımaya başladılar ve vajinanın yalnızca üreme organı değil, cinsel ilişkileri için en önemli organ olduğunu öğrendiler. Cinsel ilişki sırasında vajinanın darlığı hem erkek, hem de kadın açısından çok önemlidir. Normalde kadınlar ilişki sırasında vajina yan duvar kaslarını kullanarak bunu sağlıyabilirler. Ancak fazla doğum yapanlarda bu kaslar gevşemektedir.

Çoğu kadın bu kaslarını güçlendirmeyi bilmemektedirler. Vajinadaki be genişlemeler veya kadınların kaslarını güçlendirmeyi bilmemeleri sonucu bu kişilerin cinsel ilişkiden aldıkları zevki azaltmaktadır. Yine vajina aşırı genişlediği durumlarda içeriye hava kaçarak ilişki sırasında gaz çıkarma tarzında sesler yapabilmekte ve bu da kişileri çok olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumların bir kadın tarafından ifade edilmesi hala bir tabu halindedir. Belkide kadınlar problemin ne olduğunu bilmediklerinden veya utandıklarından bunu doktorlarına ifade edememektedirler. Günümüzde bu problem konservatif tedavi veya cerrahi tedavi ile düzeltilebilmektedir. İşte bu amaçla vajinaya yapılan girişimlere vajinoplasti denmektedir.

Labioplasti Kliniği Randevu

Randevu

Cinsellik