Labioplasti nedir

Labioplasti Ameliyatı Nedir

Labioplasti , kadında  labium minus olarak adlandırılan cinsel organ vajina girişindeki küçük dudaklar ile ilgili yapılan genital,-cinsel estetik ameliyatlardır.Günümüzde bir çok kadın  küçük dudaklardaki sarkma veya asimetri ( bir labiumun diğerine göre daha büyük ve sarkık olması durumu) şikayeti ile doktorlara başvurmaktadır. Sarkık olan bu dudaklar kadınlarda hem genital görüntünün kötü olmasından dolayı cinsel ve kişisel özgüven kaybına hem de enfeksiyon olasılığını arttırmasından dolayı devem eden genital akıntılara sebep olmaktadır.
Labioplasti ameliyatı ile sarkık ya da aşırı büyük olan küçük dudaklar küçültülür ve düzeltilir. Labioplasti ameliyatı ile küçük dudaklar genellikle fazlalıkları çıkarılarak küçültülür. Labiyoplasti ameliyat yaparken  küçük dudaklaradan ne kadar doku çıkarılacağı ve bunlardan ne kadar kısmının bırakılacağı çok önemlidir. Ameliyatın şekline ve büyüklüğüne kadının  vajina yapısı ve dış genital görüntüsü incelenerek ve hasta ile görüşülerek birlikte karar verilir.

  

Labium minus, küçük dudaklar nedir?

Küçük dudaklar veya diğer adi ile labium lar, büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanan yapılardır. Önde orta çizgide birleşerek klitoris üzerini bir kılıf gibi kaınlaşarak örterler. Küçük dudaklar arkaya doğru ise incelir ve  küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım halini alır. Labiumların renk, şekil ve büyüklükleri ırka ve yaşa göre değişiklik gösterebilir ve  ortalama uzunlukları 5 cm boyunda ve 0.5-1 cm kalınlığındadır. Bazı kadınlarda ise renk artışı (pigmentasyon) görülür ilken bazı kadınlarda ise geinatal alan ile bir renk bütünlüğü vardır.

Büyük labiumlar kadınlarda ne gibi şikayetlere yol açar

Bazı kadınlarda labiumların, yani  iç dudakların dış dudaklardan dışarı sarkacak şekilde uzun olması  veya bir tanesinin sarkık diğerinin normal olması  hem tıbbi hem psikolojik hem cinsel hem de estetik sorunlar yaratabilmektedir. Bu sarkıklık durumu genellikle  doğuştan varolabilen,ergenlik döneminde artan,  doğumdan sonra ya da aşırı kilo alıp verme sonucu oluşabilen bir durumdur ve kendi özgüveninini kaybaden  kadının cinsel hayatını adeta kabusa dönüştürebilir. Bunu sorun olarak algılayan kadın kendine güvenini kaybederek cinsel yaşamdan soğuyabilir hatta orgazm güçlüğü de  çekebilir.Labiumları büyük olan bir çok kadında da  iç dudakların fazlalık kısımları terleme oluşturarak burada kötü kokulu mantar enfeksiyonları dahi sebep olabilir. Cinsel ilişki sırasında büyük labiumlar içeri vajinaya doğru katlanarak ilişkide ağrı (disparoni) yapabileceği gibi, gereğinden fazla sarkık ya da büyük olan olan iç dudakların ayrıca tuvaletten sonra iyice temizlenememesi de ayrı bir sorun oluşturabilir. Gereğinden büyük veya orantısız labiumlar bazı kadınlara ise dıştan genital dolgunluk yapabildiği için mayo ve iç çamaşır gydiklerinde de sıkıntı yaratabilmektedir.Tüm bu durumlar labioplasti ile düzeltilebilir.

Labioplasti ameliyatını kimler yaptırabilir?

Labiumlar ile ilgili görsel veya tıbbi sorunu olanla tüm kadınlar yaptırabilir. Evli veya bekar, doğum yapmış ya da yapmamış dileyen kadınlar bu labioplasti operasyonu yapılabilir. Bekarlarda labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar vermez. Kadınların ameliyattan sonraki hayatlarında cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur.Labioplasti Kliniği Randevu

Randevu

Cinsellik